Skip to content

Viens Latvijas iedzīvotājs gadā apēd 40-50 banānus, tam iztērējot 4-5 Ls. Tas it kā nav daudz, bet banāni ir Latvijas un arī pasaules populārākais auglis. Pilsētnieki banānus ir iemīlējuši divreiz vairāk kā laucinieki, bet kopumā par banāniem Latvijā vairāk ēd tikai ābolus.

Banāni neaug Latvijā un tie neaug kokos. Tā saucamais banānkoks ir tikai augsta (līdz par 15 m) zāle. Pasaulē ir sastopamas aptuveni 1000 dažādas banānu sugas, bet komerciāli tiek izmantotas tikai dažas – tās kuras viegli transportēt un kuras labi saglabājas. Banānu izcelsme ir Dienvid-Austrum Āzija – Malāzija, Indonēzija, Filipīnas un tiek uzskatīts, ka banāni varētu būt viens no pirmajiem produktiem, ko cilvēki ir sākuši kultivēt. Taču vārdam ‘banāns’ ir arābu valodas izcelsme un tas nozīmē pirksts.

Kopumā gadā tiek izaudzētas 105 miljoni tonnu banānu. Aptuveni puse no tiem ir deserta banāni – tie ko mēs pērkam veikalos, bet otra puse ir banāni, kur tiek gatavoti – cepti, vārīti u.tml. Daudzām tautām banāni ir būtisks iztikas avots un izdzīvošanas garants. Populārā eksporta suga ir Cavandish.

Banānus audzē vairāk kā 100 valstīs no kurām lielākā daļa ir jaunattīstības valstīs. Daudzās no šīm valstīm banāni ir būtiska ekonomiskā nozare. Piemēram, Ekvadorā banāni veido 10 % no kopējā eksporta.

Banānu starptautiskā tirdzniecība tiek datēta jau ar 14. gadsimtu, taču mūsdienu tirdzniecības apjomi attīstījās tikai ar starptautiskās kuģniecības un dzelzceļu tīklu un dzesēšanas iekārtu attīstību.

Taču banāni tiek vainoti arī pie vides piesārņojuma, cilvēktiesību pārkāpumiem ražojošajās valstīs un korupcijas un neproporcionālas varas sadalījuma banānu piegādes ķēdē. Ierīkojot banānu plantācijas, tiek noplicināta augsne, izcirsti meži, līdz ar to mazināta bioloģiskā daudzveidība un atņemtas pārziemošanas vietas mūsu gājputniem. Zemnieku veselību bojā izmantotās lauksaimniecības ķimikālijas, kuru atliekas saglabājas augļos.

Banāni ar pesticīdiem tiek apstrādāti vairāk nekā citi tropu augļi – līdz pat 40 kg uz hektāru gadā. Iegūtās ražas apjoms daudz neatšķiras no radušos atkritumu daudzuma. Liela daļa no tiem ir plastmasas atkritumi, kas notraipīti ar indīgajām ķimikālijām, tāpēc nepieciešami īpaši drošības pasākumi.

Pasaulē popularitāti iegūst bioloģiski un godīgajā tirdzniecībā audzēti banāni. Arī Latvijas veikalu plauktos arvien biežāk parādās bioloģiskajā lauksaimniecībā audzēti banāni. Taču bieži vien tie ir lielo transnacionālo kompāniju Dole, Chiquita, Bonita (Noboa) vai Del Monte produkti. Šīs kompānijas bieži vien ir vainotas cilvēktiesību un vides pārkāpumos.

Dole pat ir iesūdzēti tiesā ASV, kur Nikaragvas plantāciju strādnieki sūdzas par pesticīda DBCP lietošanas izraisītajām sekām. Par šo tiesas prāvu arī ir uzņemta filma – Banāni! Par jebkuru cenu.

Saites: http://www.bananalink.org.uk

 

Šis raksts tapis ar projekta “Godīgā tirdzniecība: apziņas celšana”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība, atbalstu. Vairāk informācijas šeit.