Perfluoroktānsulfonāti (PFOS) un perfluoroktanoīdskābe (PFOA) pieder pie perflorētajām ķīmiskajām vielām (perfluorogļūdeņraži – PFCs). Šīs vielas nav gaistošas – tās neizplatās gaisā un līdz ar to nepārvietojas lielā attālumā. Turklāt ražošanā perflorētās vielas parasti ieslēdz polimēros. Tāpēc uzskatīja, ka šīs vielas nevar nonākt vidē, nespētu tur sadalīties un, pat ja sadalītos, būtu bioloģiski inertas.
PFOS un PFOA var tikt sintezētas vai iegūtas sadaloties citiem perfluorogļūdeņražiem. Tās ir siltumnoturīgas, noturīgas vidē un atgrūž gan ūdeni, gan eļļu. Šo īpašību dēļ tās tiek plaši izmantotas gan virtuves piederumos, nodrošinot ēdiena nepiedegšanu, apģērbu ražošanā, lai pasargātu drēbes no izmirkšanas, vai iesaiņojamajā materiālā, kas nodrošina to, ka taukvielas vai mitrums tam neizsūcas cauri. Pazīstamākie zīmoli ir Teflon, Gortex, Stainmaster un Scotchguard.
Perflorētās vielas uzkrājas olbaltumvielās un, kā rāda pētījumi, lielos daudzumos ir atrodamas cilvēku asinīs. PFOS ir konstatētas polārlāču audos, delfīnos Floridā, Baltijas jūras roņos, Kalifornijas ūdros, Klusā okeāna ērgļos un albatrosos, Ziemeļjūras vaļos un cilvēku asinīs. Tās ir potenciāli kaitīgas reproduktīvai sistēmai, toksiskas un kancerogēnas.
Šo apsvērumu dēļ daudzas kompānijas ir apņēmušās šīs bīstamās vielas aizstāt ar drošākām, taču tās vēl joprojām tiek plaši izmantotas.
Politetrafluoretilēns (polytetrafluoroethylene – PTFE) jeb teflons ir droši vien labāk zināmā perflorētā viela. Tā tika atklāta 1938. gadā un ir plastmasas paveids, ko iegūst no perflorēto ķimikāliju (PFCs) maisījuma. Tā ir pasaulē slīdīgākā viela, kas atgrūž netīrumus, ūdeni un taukus. Tālab to izmanto ne tikai virtuves trauku – pannu, katlu, cepamo veidņu, bet arī citu sadzīves preču– gludekļu, lietussargu, paklāju, mēbeļu un arī apģērbu un briļļu lēcu ražošanā, kā arī elektrības vadu izolācijā.
Zinātniski pētījumi liecina, ka viens no teflona sabrukšanas produktiem – PFOA izraisa aptaukošanās risku, insulīna problēmas un vairogdziedzera vēzi. Bez tam PFOA kaitē vismaz deviņiem šūnu tipiem, kas regulē organisma imūnsistēmu. PFOA saista arī ar holesterīna un triglicerīda jeb asinīs sastopamo tauku līmeņa paaugstināšanos cilvēkiem, bet dzīvniekiem tas manāmi maina smadzeņu, aknu un liesas apjomu, vienlaikus graujot endokrīno sistēmu, palielinot vēža, neauglības un attīstības atpalicības risku.
Pat ja tu savās mājās nelieto teflona traukus, pastāv bažas, ka tavā ķermenī atrodas teflonu veidojošās ķimikālijas, jo to izmanto daudzviet. Īpaši bīstami teflona sadalīšanās produkti ir bērniem. Kādā ASV veiktā pētījumā PFOA atklāja 96 % pārbaudīto bērnu organismā.
ASV Dabas aizsardzības aģentūras dati rāda, ka DuPont jau kopš 1981. gada ir zināms, ka mātes nodod PFOA saviem bērniem un ka tas var izraisīt sejas kroplību, kas pierādījies eksperimentos ar dzīvniekiem. Arī perfluorogļūdeņražu ražošana var būt kaitīga. Galvenokārt apdraudēti tiek teflona ražotņu darbinieki un tām tuvumā dzīvojošie. 2001. gadā DuPont ražotnei Rietumvirdžīnijā blakus dzīvojošie iesūdzēja šo kompāniju tiesā, inkriminējot apzinātu notekūdeņu piesārņošanu. To uzskatīja par cēloni šai apkaimē strauji pieaugošajam prostatas vēža un sieviešu reproduktīvo funkciju traucējumu skaitam, arī leikēmijas un kaulu smadzeņu audzēju izplatībai. Tiesa piesprieda DuPont ieguldīt vismaz 107 miljonus dolāru, lai samazinātu PFOA daudzumu notekūdeņos un finansētu PFOA izraisīto veselības traucējumu pētījumus. To rezultāti varētu likt kompānijai tērēt vēl 235 miljonus ilgtermiņa veselības monitoringa projektam.
Zināms, ka teflons izdalās pie augstas temperatūras, tātad jo tā augstāka, jo lielāka iespējamība, ka tas nokļūs gaisā un pēc tam cilvēka organismā. Zemākā temperatūra, kādā konstatēta teflona sastāvdaļu nokļūšana gaisā, ir 230°C. Šādu temperatūru panna sasniedz jau pēc 2-5 minūtēm, it īpaši uz gāzes plīts, kur karstums koncentrējas vienuviet. Taču perflorētās vielas mūsu organismā nokļūst ne tikai no pannām. Šīs vielas ir atklātas arī mikroviļņu krāsnīs pagatavojamā popkorna iepakojumā un picas iesaiņojumā.
Ieteikums:
Izvairies no teflona virtuves piederumu izmantošanas un ātrās ēdināšanas pārtikas, jo tā visdrīzāk būs iesaiņota ar perflorētām vielām pārklātā kārbā vai papīrā. Šādu iesaiņojumu izmanto arī ražotāji pusfabrikātu (picas, popkorns u.tml.) iesaiņošanai.
Labāk izvēlēties ūdensnecaurlaidīgu apģērbu, kam ir gruntējums uz ūdens bāzes, un no simtprocentīga poliestera.
Saites: