Skip to content

Zaļais ceļvedis

Reklāmās mums ik dienas stāsta, ka nepieciešams iegādāties visdažādākās lietas, sākot ar tādām parastām precēm kā maize un kurpes un beidzot ar “gudrajiem” veļas pulveriem un skaistumkopšanas līdzekļiem, kam tad nu vajadzētu atrisināt visas mūsu ikdienas problēmas. Taču bieži vien tiek noklusēts, kādos apstākļos šīs preces ražo, no kā tās patiesībā sastāv un kā tās ietekmē mūsu organismu.

Zaļajā ceļvedī jūs atradīsit atbildes uz šiem jautājumiem. Ceļvedis sniedz informāciju par dažādām plaši un bieži lietojamām precēm, to sastāvu un ietekmi uz mūsu veselību un apkārtējo vidi. Te ir arī padomi, kā samazināt kaitējumu dabai, sev, tuviniekiem un citiem ļaudīm.

Aicinām jūs aktīvi piedalīties un atrakstīt mums, kādas tēmas jūs interesē, par kurām precēm jūs vēlētos saņemt vairāk informācijas vai dalīties ar citiem jau gūtajā pieredzē (Raksti Zaļajam ceļvedim, izmantojot kontaktu lapu)!

Lasiet “Zaļo ceļvedi” šeit

Te atradīsiet vairāk padomus, kā samazināt kaitējumu dabai, sev, tuviniekiem un citiem, konkrētās preču grupās:

Produkti

Lai apmierinātu savas ikdienas vajadzības un uzlabotu dzīves kvalitāti, mēs pērkam un lietojam daudz dažādu preču un pakalpojumu. Taču šo preču ražošanā, lietošanā un utilizācijā tiek patērēts liels daudzums dabas resursu un radīts piesārņojums, kas apdraud mūsu, citu sugu un nākamo paaudžu labklājību. Tāpat daudzas preces satur dažādus bīstamus ķīmiskus savienojumus, kas var apdraudēt mūsu veselību un apkārtējo vidi.

Būtiskākie draudi cilvēkam un dabai rodas no pārlieka resursu patēriņa, kā arī no ķīmiskā piesārņojuma. Pašlaik tirgū ir vairāk par 100 tūkstošiem dažādu sintētisko ķīmisko vielu. Daudzas no tām savu īpašību dēļ ir bīstamas cilvēku veselībai un apdraud apkārtējo vidi. Tās var ilgi saglabāties dabā, uzkrāties organismos un saindēt dzīvās būtnes (skatīt nodaļu “Ķīmisko vielu grupas”).

Protams, mēs nevaram izvairīties no visām bīstamajām vielām un precēm, tomēr varam censties samazināt risku vismaz pašu mājās.

Deviņi padomi

  1. Ja iespējams, izvēlies preces ar ekomarķējumu.
  2. Dārzeņus un augļus pirms ēšanas nomazgā un nomizo.
  3. Izvairies no pesticīdu lietošanas.
  4. Izvairies no konserviem metāla kārbās.
  5. Izvairies no pārtikas, kas iesaiņota plastmasas iepakojumā, īpaši pieguļošā PVC plēvē.
  6. Ja tev ir zīdainis, izvēlies bērnu pudelītes, kuras nav ražotas no polikarbonāta plastmasas, bet vislabāk baro viņu ar krūti.
  7. Vēdini telpas, nevis lieto sintētiskos gaisa atsvaidzinātājus.
  8. Izvēlies mazgāšanas līdzekļus un kosmētiskās preces, kas nesatur sintētiskās smaržvielas.
  9. Lieto krāsas, lakas un līmes, kas nesatur VOC, bet ir gatavotas uz ūdens bāzes.