Mēs bieži vien daudz laika pavadām, domājot par to, ar kādām mēbelēm un kādā stilā iekārtot dzīvokli. Taču reti kad iedomājamies par mēbeļu izcelsmi un to, no kādiem materiāliem tās ir gatavotas. Piemēram, koks, no kā darināts mūsu grāmatplaukts vai galdiņš, var būt nācis no lielām mežu plantācijām vai, it īpaši gadījumos, kad tiek izmantotas retas koku sugas, piemēram, tīkkoku vai sarkankoku, no Brazīlijas vai Indonēzijas mūžamežiem. Pasaules mūžameži izzūd satraucošā ātrumā, lai arī tie ir būtiski svarīgi, jo sniedz patvērumu daudzām retām dzīvnieku un augu sugām, novērš augsnes eroziju un ierobežo globālās klimata pārmaiņas.
Mēbeļu ražošanā tiek izmantoti arī citi materiāli: plastmasa, metāls, audums u. tml. Arī šie materiāli var kaitēt videi un vēl jo vairāk veselībai. Lielākā daļa lēto mēbeļu, kuras pamatā izgatavo no saplākšņa (finiera) vai skaidu plāksnēm, var saturēt toksiskas vielas, kuras var izgarot un piesārņot iekštelpu gaisu. Piemēram, laminētas mēbeles var saturēt formaldehīdus, kas ir kancerogēnas vielas, ko izmanto līmju, krāsu un laku ražošanā. Mīkstās mēbeles un matrači, it īpaši tie, kas pildīti ar lateksa putām, arī var saturēt virkni ķīmisko vielu, piemēram, butadiēnu un nitrozamīnus. Abas šīs vielas tiek uzskatītas par kancerogēnām. Matračos ir sastopami arī gaistošie organiskie savienojumi, brominētie liesmu novērsēji un formaldehīds. Liela daļa mēbeļu ir pārvilktas ar audumu, līdz ar to padomi sadaļā “Drēbes un tekstils” attiecas arī uz mēbelēm.
Padomi
- Pēc iespējas izvēlieties lietotas mēbeles. Tas ne tikai novērsīs jaunu koku izciršanu un lieku citu materiālu patēriņu, bet arī neļaus atkritumu izgāztuvēs nonāk derīgām mantām.
- Izvēlieties mēbeles un citus koka izstrādājumus ar FSC sertifikātu, jo tas nozīmē, ka izmantotā koksne ir audzēta, ievērojot dabas aizsardzības prasības.
- Iegādājoties tepiķus un mīkstās mēbeles, īpaši matračus, pārliecinieties, ka tās nesatur brominētos liesmu novērsējus un pret aizdegšanos noturīgas ķīmiskās vielas. Labāk izvēlieties mēbeles un tepiķus, kas gatavoti no dabīgajām izejvielām – vilnas, kokvilnas, rotangpalmas vai džutas.
Saites
- Krēsls no veselīga un laimīga meža
- Toksiskie paklāji
- Greenpeace animācija par to, kā top mēbeles un aicinājums nosūtīt vēstuli ES komisāram Luisam Mišelam, prasot aizliegt nelegāli nocirstu kokmateriālu un to izstrādājumu ievešanu ES. Angliski.