Skip to content

Preces bērniem

Daudziem no mums bērna piedzimšana liek daudz rūpīgāk izvēlēties lietas, ko iegādājamies un ikdienā lietojam. Bieži vien šīs rūpes aprobežojas ar vienkāršiem jautājumiem, piemēram, neiegādāties rotaļlietas, ko bērns varētu norīt, glabāt sadzīves ķīmijas preces tā, lai bērni pie tām nevarētu piekļūt u. tml. Taču ir pienācis laiks šo sarakstu krienti paplašināt. Vecāki, kas rūpējas par savu bērnu, var pirmo reizi iegādāties bioloģisko pārtiku vai remontēt dzīvokli, izmantojot videi draudzīgas krāsas, kas nav indīgas. Bērni ir daudz jutīgāki pret dažādām ķīmiskajām vielām nekā pieaugušie, un līdz ar to par viņiem ir vairāk jārūpējas.

Lai arī mēs nevaram bērnus pasargāt no visiem modernās dzīves draudiem, ir daudzas vienkāršas lietas, ko mēs varam darīt, lai nodrošinātu savu bērnu labklājību. Viens piemērs ir bērnu mazāk pakļaut dažādu toksisku vielu, piemēram, svinu saturošu krāsu, ietekmei. Lielākā daļa padomu, kas doti citās sadaļās, attiecas arī uz bērnu kopšanu, tomēr vēlamies sniegt vēl papildus ieteikumus.

Apģērbs

Bērnu apģērbs un apavi var saturēt daudzas ķīmiskās vielas, piemēram, smagos metāluskadmiju, svinu, arsēnu, kā arī formaldehīdu, azokrāsas, nitrozamīnus un gaistošps organiskos savienojumus. Drēbēs un kurpēs var būt arī polivinilhlorīds, piemēram, plastmasas uzšuvēs uz bērnu drēbēm.

Autiņi

Viens bērns, pirms iemācās lietot tualeti, var patērēt līdz pat 5000 autiņbiksīšu. Vienreizējās lietošanas bērna autiņi var saturēt gaistošos organiskos savienojumus, piemēram, toluolu, ksilolu un dipentēnu. Visas šīs vielas ir toksiskas un ilgsotšas iedarbības rezultātā var izraisīt vēzi un smadzeņu darbības traucējumus. Šīs vielas autiņos ir ļoti mazā koncentrācijā un tādējādi nerada tiešus veselības traucējumus, tomēr jāatceras, ka bērna āda šai ietekmei tiek pakļauta pastāvīgi un ilgstoši, tā palielinot risku.

Rotaļlietas

Katru gadu mēs tērējam lielas naudas summas rotaļlietām, jo ceram savus bērnus padarīt laimīgus. Taču jāatceras, ka rotaļlietu ražošanā izmantotā plastmasa, koks, audums un metāls ne tikai rada slodzi videi, bet var arī kaitēt mūsu bērnu un šo rotaļlietu ražotāju veselībai.

(Lasiet vēl par bērnu rotaļlietām.)

Padomi

  • Ja jūs gaidāt bērnu vai to barojat to ar krūti, izvairieties no dažādām toksiskām vielām, kuras varētu uzkrāties jūsu ķermenī, piemēram, pesticīdiem, krāsvielām, smagajiem metāliem u. tml.
  • Izvairieties no bērnu higiēnas precēm, kas satur sintētiskās smaržvielas, krāsvielas un spirtu.
  • Izvēlieties vairākas reizes lietojamās vai bioloģiski noārdošās autiņbiksītes, tā samazinot ietekmi uz dabu.
  • Izvairieties no polikarbonāta plastmasas (PC) bērnu barošanas pudelītēm, kas var saturēt bisfenolu A – hormonu sistēmas darbību traucējošu ķīmisko vielu. Uz iepakojuma bisfenolu A apzīmē ar PC7 vai otrreizējās pārstrādes simbolu nr. 7. Ja iespējams, barošana ar krūti vienmēr ir labākais risinājums.
  • Izvairieties no vairāk kā divus gadus vecu PVC saturošu knupīšu un rotaļlietu lietošanas, jo tās var saturēt ftalātus. Eiropas Savienībā tos tagad aizliegts izmantot bērnu rotaļlietās, taču pārdošanā šādas mantiņas ir atrodamas vēl joprojām. Pērciet knupīšus un košļājamās spēļlietas zobu augšanas laikam no uzticamiem piegādātājiem un izvēlieties dabīga materiāla, koka vai cietās plastmasas rotaļlietas.
  • Cilvēki līdz pat 90% laika pavada telpās, bet bērni – pat līdz 95%. Līdz ar to ir būtiski nodrošināt labu telpu gaisa kvalitāti, tās pastāvīgi vēdinot.
  • Izvairieties no krāsošanas vai vecās krāsas noņemšanas darbiem bērnu tuvumā un grūtniecības laikā.
  • Izvēlieties ķīmiski neapstrādātas bērnu drēbītes, kas nesatur plastmasas elementus.
  • Ja iespējams, dodiet bērniem ekoloģiski tīru pārtiku.