Skip to content

Suņu un kaķu barība

Rūpnieciski ražotā pārtika kaķiem un suņiem ir ērts veids mājas mīluļu barošanai, turklāt reklāma sola, ka ar šīs barības palīdzību dzīvnieks saņems visus vajadzīgos vitamīnus, būs veselīgs, možs un ar spožu spalvu. Ko gan vairāk kārtīgs kaķa un suņa saimnieks var vēlēties?

Latvijas mājsaimniecībās suņu un kaķu ir daudz, līdz ar to daudziem dzīvnieku pārtikas pakas ir ikdienas iepirkumu groza sastāvdaļa. Taču aiz barības glītā iepakojuma un reklāmas apgalvojumiem ieskatoties, varam atklāt, ka mēs mājas dzīvnieciņus un paši sevi bieži vien mānām, piemēram, piedāvājot gaļas konservu, kurā gaļas ir vien 4 %, nodarām kaitējumu videi un paši negribēdami, sniedzam milzīgu atbalstu gaļas industrijai, parūpējoties par tās blakusproduktu, tas ir – atkritumu izmantošanu. Tāpat mūsu plašā izvēle, gādājot pārtiku dzīvniekiem, lielākoties ir ilūzija, jo, neskatoties uz zīmolu daudzveidību veikala plauktos, tirgū dominē tikai dažas lielās korporācijas – Nestle (Arthurs, Felix, Purina), Mars Inc (Chappie, Ceasar, Kitekat, Pedigree, Sheba, Whiskas), Colgate Palmolove (Hills).

Kaķu un suņu barība reizēm smaržo tik gardi, ka ir kārdinājums nogaršot to pašiem, bet aplūkojot sastāva aprakstu uz barības paciņas, var zust vēlēšanās to dot savam kaķim. Piemēram, uz kaķu konserviem norādīts, ka to sastāvdaļas ir gaļa un gaļas derivāti, tai skaitā 4 % liellopu gaļas, kā arī dažādi cukuri, minerālvielas un E vitamīns. Savukārt sastāva aprakstā redzams, ka lielākā daļa – 82 % ir mitrums. Līdz ar to šī produkta lietotāja saimniekam netop skaidrs, ar ko īsti viņš baro savu mīluli – ar gaļas konserviem vai kādu nezināmu pildvielu. Bet mīlulim patīk, tas aktīvi ņaudot pieprasa konservus vai zīmīgi norāda uz pieliekamo, kur paslēpts barības maiss. Ļoti iespējams, ka kaķis vai suns jau izjūt atkarību no šīs barības, un to veicina tai pievienotais cukurs, tauki, sāls – cilvēku pārtikā pazīstamas kā neveselīgas baudvielas. Lielākā daļa masu produktu dzīvniekiem ir atkarību radoši.

Gaļa un tās blakusprodukti, ko satur masu produkcija dzīvniekiem, ir cilvēku gaļas industrijai nevajadzīgās atliekas. Gaļas “derivāts” var būt arī, piemēram, iekšas un asinis uzsūkušas zāģu skaidas no gaļas kombināta grīdas. Līdz ar to, pērkot kaķu un suņu barību, mēs palīdzam globālajai gaļas industrijai nezaudēt ne zarniņas, tikai gūt peļņu.

Iespējams, neskatoties uz aizdomīgo barības sastāvu, mūsu mājdzīvnieki ir veselīgi un apmierināti ar dzīvi, taču tādi diez vai ir viņu sugas brāļi, kas tiek izmantoti dzīvnieku barības testēšanai. Barības pārbaude uz dzīvniekiem ir industrijas ikdiena, bet dzīvniekiem ir jāiziet neskaitāmi testi, analīzes un pārbaudes, kas viņu dzīvi padara ļoti grūtu. Piemēram, ir ziņas, ka Nestle Purina barības pārbaudei turēja laboratorijā 48 labradorus 15 gadus. Dažiem suņiem deva tikai pusi no barības daudzuma, dzīvniekus pārbaudīja rentgenā, veica sirds pārbaudes, asins analīzes un mērīja asinsspiedienu. Ir vairākas kompānijas, kuras ir apstiprinājušas, ka neveic eksperimentus ar dzīvniekiem (Burns, Butcher’s, Happidog, Harbingers, Suma), taču Latvijas tirgū mums neizdevās tās pamanīt. Paradoksāli, bet tieši dzīvnieku mīļotāji, pērkot barību, atbalsta eksperimentus ar dzīvniekiem.

Dzīvnieku barības mazās bundžiņas ir glītas un ērtas, taču tieši šis iepakojuma veids ir viskaitīgākais videi. Pirmkārt, metāla kārbas ir visgrūtāk pārstrādāt, un otrkārt, mazie iepakojumi prasa papildu ražošanas jaudu un lielākas transporta izmaksas. Kaķis izēd vienu bundžiņu ēdienreizē, līdz ar to, var iedomāties, kāds atkritumu kalns paliek aiz mūsu mīluļa pēc mēneša.

Ko darīt?

Mēs varam barot mājdzīvniekus, samazinot savu atbalstu lielajām korporācijām un gaļas industrijas blakusproduktu utilizēšanai.

  • Barojiet dzīvnieku ar svaigu, jēlu barību, kurai nav pievienoti ķīmiski konservanti. Skat. www.animalsnaturally.com.
  • Ja izvēlaties rūpniecisko barību, labākā izvēle būs sausā pārtika lielā iepakojumā, vislabāk kartona vai papīra.
  • Pērciet dzīvnieku barību, kura ražota no bioloģiski audzētu dzīvnieku gaļas (piem., OrganiPets, ko pārdod interneta ekoveikalos un zoopreču veikalos). Organic Vet arī piedāvā biosertificētus produktus! www.organicvet.de
  • Izvēlaties barību, kuras ražošanā nav izmantoti eksperimenti ar dzīvniekiem.
  • Pirms iegādāties barību, izlasiet tās sastāvu!